כיצד טסים בעולם ומדברים בכנסים - המדריך המלא

עודכן ב: 22 ספט 2019יש לכם נושא מעניין שאתם מלאי תשוקה לגביו ורוצים שכל העולם ישמע?

או אולי לטייל במקומות אקזוטיים, לפגוש אנשים מגניבים ולהינות מכך שמישהו שילם לכם כרטיס טיסה?

או פשוט להיעלם מהבית לכמה ימים ולקרוא לזה עבודה?

אז המדריך הזה בשבילכם.


אאמל״ק לכם: זה לא כ״כ מסובך. בגדול, עוברים על אתרי הכנסים, מגישים המון הצעות. רובן ידחו, מישהו יגיד כן. בחיי, זה ככה פשוט.


סיפרתי את מה שאתם עומדים לקרוא כאן לאיזה בחור שוודי ששאל אותי כיצד מדברים בכנסים ועכשיו אני רואה אותו כמעט בכל כנס, מאוסטרליה עד יוון. אז אם השוודי יכול, גם אתם יכולים.


מדוע לדבר בכנסים בכלל?

אולי זה פיצוי על כך שלא הפכתי לשחקן או מוזיקאי, אבל אני מאוד אוהב לדבר מול קהל. אני מת על הרגע הזה, שניה לפני שאני עולה על הבמה, מתרגש בטירוף. כאילו אני עומד על גשר גבוה ואוטוטו קופץ בנג׳י. ואז קוראים לי לבמה, ומתחילים, והמילים קצת מתבלבלות כי אנגלית, ואז זה מתחיל לרוץ והרצאה של 30 דקות חולפת לה ביעף.


אבל, זה לא תמיד היה ככה. לפני ההרצאה הראשונה בחו״ל הייתי אכול סרטים. לא ישנתי שבוע, רציתי לבטל וסבלתי מאוד. אני מתאר לעצמי שאילו הן התחושות של אנשים רבים.

אז מדוע לטרוח בכלל?


שיפור היכולת

היכולת להסביר את עצמך בבהירות ולדבר מול אנשים היא קריטית בכל תפקיד שתקשורת הוא חלק אינטגרלי ממנו. ככל שתתאמנו יותר, על יבש ועל רטוב, תהיו טובים יותר. השיפור הוא מהיר מאוד ואחרי ההרצאה החמישית החששות יפחתו בצורה ניכרת.


אוטוריטה

כאשר אתם עומדים על במה מול קהל אתם הופכים לאוטוריטה בנושא עליו אתם מדברים. זה טוב לעסקים. אנשים רואים את ההרצאות האלו. גם בכנס עצמו אבל בעיקר אח״כ, באינטרנט. ואז, כשיגיע יום בו אותם אנשים יחפשו מעצב משחקים/חדרים/ממשקים מה שזה לא יהיה, אתם תהיו בפוזיציה טובה לקבל את העבודה. אתם אוטוריטה, אחרי הכל.


נטוורקינג

זה עולם אחר לגמרי להשתתף בכנס כאורח או כמרצה. בכנסים בדרך כלל יש ארוחות ואירועים משותפים לכל המרצים, אוטוריטות בתחומים שלהם. זו הזדמנות נפלאה להכיר אותם כשווה בין שווים. בנוסף, בייחוד לביישנים בנינו, העניין של הסמולטוק האקראי עם זרים נחסך מכם כמעט לגמרי כאשר אתם מופיעים בכנס. אנשים באים אליכם, מציגים את עצמם, מדברים איתכם על ההרצאה שלכם והכל הופך הרבה יותר קל.

שכנעתי אתכם? אז מה עכשיו?


איך מתחילים?

ככה אני עובד:

1. בוחר את סוג הכנס

2. מגבש את הרעיון הכללי ומתמצת אותו לכדי כותרת מנצחת

3.עובר על רשימת הכנסים ומעתיק לאקסל

4. שולח הצעות


1. בוחר את סוג הכנס

הגיוני לחשוב שמעצב משחקים ירצה לדבר בכנסים של מעצבי משחקים. זה נכון, אבל לא רק. דווקא בכנסים שאינם קשורים בצורה ישירה לתחום העיסוק אפשר למצוא הצלחה גדולה יותר כאשר מגישים הרצאה.


אני למשל אוהב לדבר בכנסי עיצוב וחוויית משתמש. גם כי אני אוהב את התחום, וגם כי הסחורה שלי (כיצד משחקים ועיצוב חוויית משתמש הולכים יחד) חמה יותר בסוג זה של כנסים.


תחשבו, האם תחום הדעת שלכם יכול להעשיר אנשים מתחומי דעת אחרים? שמא תרצו לדבר על עיצוב חוויית משתמש בכנס של כלכלה התנהגותית? או אולי התחום שלכם הוא שיווק, ואתם יכולים לעשות הרצאה נפלאה עבור מעצבי משחקים?


תפתחו את הראש. אבל לא יותר מדי. חשוב שהכנס יעניין אתכם. הזמינו אותי לדבר השנה בכנס של מפתחי סוויפט. נעתרתי. איזה סבל זה היה. בתור הבנאדם היחיד בכנס שלא יודע לתכנת הרגשתי כמו אנאלפבית. ברמת תכני הכנס, משל עברתי קורס בנהיגה מונעת. שעמום המחץ. לא ממליץ.


2. גיבוש הרעיון הכללי וכותרת מנצחת

לאחר שבחרתם את סוג הכנס, חשבו על מה תרצו לדבר שמתאים לסוג הכנס שבחרתם. הנושא יכול ליסוב סביב עבודה שעשיתם, תהליכים שעברתם/שיפרתם/המצאתם, וגם על עבודות של אחרים, אם כי סוג זה של הרצאות פחות נפוץ בכנסים מקצועיים בימינו. אנשים אוהבים לשמוע מבעלי נסיון.


לאחר שחשבתם על נושא, כתבו אותו בבולט פוינטס. לא יותר מחמישה בולטים - ומיד - לעבור לכותרת.


הכותרת היא חזות הכל. היא שמושכת את העין של אוצר הכנס ושל משתתפי הכנס, היא שעולה אח״כ ביוטיוב ובמנועי החיפוש. אומר זאת כך. אם הבולטים שלכם לא מסתדרים לכדי כותרת מושכת, בחרו נושא אחר. אתם תחסכו לעצמכם זמן יקר.

הנה מספר כותרות שלי מהשנים האחרונות: