מחלקים מיליונים - המהפכה החברתית בגיימינג התחילה

עודכן ב: ספט 23ההייליטים של הפוסט:

  • מודל חדש ומסקרן - Play to Earn - משלם מיליונים של דולרים לשחקנים שלו בכל חודש

  • כלכלת המשחק נתונה כמעט לחלוטין בידיים של השחקנים

  • במה מדובר ואיך נכנסים למשחק

***


רוצים לקבל כתבות כאלו לאמייל ולקבל ספר חינם על עיצוב משחקים? הקליקו כאן


***


משחקים המציאו את עצמם מחדש לפני מספר שנים עם מודל ה Free to Play - מודל המאפשר לכל שחקן לשחק בחינם במשחק ולשלם עבור אביזרים קוסמטיים או שדרוגים שונים, רק אם ירצה.


כאשר המודל הזה התחיל בסוף שנות ה-90 רבים היו סקפטים בנוגע לעמידות שלו, ולקח עוד עשור שלם עד שחברות גדולות אמצו אותו. כיום, שמונה מתוך עשרת המשחקים הרווחיים ביותר בעולם, למשל פורטנייט עובדים במודל זה, ולאף אחד אין עוד ספק בנוגע לעמידות ולרווחיות של המודל.


בימים אלו ממש אנחנו עומדים בפתחו של מודל חדש שמבשר על עידן חדש בגיימינג. מודל שרואה את השחקנים כחלק מקהילה שלא רק שותפה ברווחים של המשחק, אלא גם בהחלטות הפיתוחיות והפיננסיות שלו. שם המודל - Play to Earn. הרעיון - ככל שתשחקו יותר, תרוויחו. ואם זה נשמע לכם כמו משהו הזוי, קטן, בלתי אפשרי - תופתעו לגלות שמשחק אחד כבר עושה את כל זה, והרבה יותר. שם המשחק - Axie Infinity.

הכנסות המשחק באוגוסט 2020: 2200 דולר.

הכנסות המשחק באוגוסט 2021: 364 מיליון דולר.

והדבר המדהים באמת? יותר מ95% מהסכום הענק הזה חוזר לקהילה ועוזר לחבריו (הפיליפינים בעיקר) לשלם חובות ולקנות בסופר.


מה זה בכלל Axie Infinity?

מפתחי המשחק מגדירים את Axie Inifintiy (להלן, אקסי) בתור מדינה עם כלכלה משלה. עוד נגיע לכלכלה בהמשך. בינתיים, כדי לשים לכם תמונה בראש:

אקסי הוא משחק אסטרטגיה, בו אפשר לשחק מול שחקנים אחרים וגם מול המשחק עצמו. לכל שחקן יש נבחרת של אקסיז: יצורים קטנים וחמודים שגם נלחמים. קצת כמו פוקימונים. בעצם, הרבה כמו פוקימונים!


ככה נראה קרב באקסי

כאשר שחקן מנצח שחקן אחר, הוא מקבל בתמורה מטבע בשם SLP, שאותו ניתן להמיר לכסף בעולם האמיתי. גם לזה נגיע בהמשך. בינתיים, נדבר קצת על הייחודיות של אקסי והאקסיז שחיים בתוכו.


בשונה מפוקימון וממשחקים אחרים שאנחנו מכירים, יש מספר מוגבל של אקסיז בעולם. כל אקסי כזה רשום בבלוקצ'יין, מה שמבטיח שקיים רק אחד כזה בעולם, ולו בעלים אחד. במילים אחרות, בעוד שמספר רב של שחקנים יכולים לאחוז בדמותו הדיגיטלית של פיקצ'ו במשחק פוקימון, את אקסי #72300, למשל, יכול להחזיק אדם אחד בלבד. ובמידה ומחר המשחק ימחה מעל גלי האתר, עדיין האקסי הזה ישאר בארנק של הבנאדם שקנה אותו.


זירת המסחר של אקסי

כיצד נוצרים אקסיז חדשים? בעלים של אקסיז יכולים להרבות אותם וליצור אקסיז חדשים. לשם כך הם יצטרכו להפרד מקצת SLP וממטבע נוסף בשם AXS. אבל העסקה הזו יכולה להיות משתלמת. המחיר הזול ביותר של אקסי, כפי שמופיע כיום בחנות של המשחק, עומד על כ-200 דולרים. כדי להיכנס למשחק, שחקן חדש צריך לקנות לפחות שלושה. קרי, 600 דולר רק בשביל להתחיל לשחק! הכסף מהמכירה הולך למוכר למעט עמלה של 4.25%, שהולכת לאוצר הכללי של המשחק. האוצר הזה, נכון לכתיבת שורות אלו, עומד על כ-100 מיליון דולר.


מסחר באקסיז היא רק דרך אחת של המשחק להכניס כסף. דרך אחרת היא מסחר באדמות (נדל"ן דיגיטלי בתוך המשחק), ספקולציה (שהערך של המטבעות של המשחק ימשיך לעלות) ודרכים נוספות, רובן ככולן קשורות במשחק. הכלל הוא - תשקיע במשחק, המשחק ישקיע בך בחזרה. וכמה אפשר להרוויח?

שחקן טוב שמשחק שעתיים-שלוש ביום, ירוויח כ15 דולר ביום. $450 בחודש. נשמע מעט? אם אתם חיים בפיליפינים, הסכום הזה הוא כמעט פי 2 ממשכורת ממוצעת.


הבשורה החברתית והכלכלית של משחקי Play to Earn.

על פניו, אקסי נראה כמו משחק חמוד עם מפלצות מתוקות ותו לא. אבל מתחת לפני השטח ישנו מודל כלכלי מיוחד במינו שטרם נראה כמוהו במוצר למען רווח, בטח ובטח שבעולם המשחקים.


כבר היום ניתן להרוויח כסף אמיתי במשחקים. אם תשחקו במשחקים של חברת הגיימינג הישראלית פפיה, תגלו שניתן להרוויח כסף מלשחק סוליטר או באבל שוטר נגד שחקנים אחרים. אך חברת פפיה היו זו שמחליטה כמה כסף יחזור לשחקנים וכמה לחברה, והיא שולטת שליטה מלאה בכלכלת המשחק וב"הדפסת הכסף" הדיגיטלי שבתוכו.