האם יש לך מה שדרוש כדי לעבוד בחברת משחקים בחו"ל?


כשעבדתי בטאבטייל התבקשתי לכתוב מבחן למועמדי משרת מעצב משחקים. המשימה לא פשוטה - קשה להעריך יכולות אמיתיות דרך המילה הכתובה (אלא אם כן אנחנו מחפשים סופרים) וטייטלים מפוצצים לא בהכרח מעידים על כישרון ומוסר עבודה.

בסופו של דבר המצאתי מבחן שניתן לסכמו ב"תאפיינו משחק סופר קז'ואל ותציגו את הרעיון שלו מול השדרה הניהולית המלחיצה של החברה". בין אלו שלקחו את האתגר היה מעצב משחקים בשם אלעד דרורי.

אלעד הציג את הרעיון שלו בצורה רהוטה וברורה. אם אני זוכר נכון הוא חיבר את כל קלישאות "סוף העולם מתקרב" למשחק אחד תזזיתי של הישרדות למובייל. קול. המנהלים בחנו בכובד ראש, התפלספו, ציקצקו וניסו לדמיין את הרעיון בצורה מוחשית, כשאלעד שלח יד לתיק שלו והפטיר בנונשאלאנט א-לה סטיב ג'ובס, אגב, הנה המשחק. עשיתי אותו בסופ"ש.

מבחינתי העניין היה סגור באותו רגע. האיש לא רק עשה את המשימה, אלא גם הלך כמה צעדים קדימה וביצע את המשחק. הוא כנראה ממש רוצה את העבודה הזו. ויש לו יכולות. זו הדרך לעבור מבחן קבלה לעבודה.

אלעד התחיל לעבוד בטאבטייל, עשה שם עבודה מצוינת והיום הוא מעצב משחקים בכיר בRovio, חברת הציפורים הכועסות מפינלנד.

תפסתי אותו לשיחה קצרה על מה דרוש כדי לעבוד בחברת גיימינג זרה. כדי שיהיה עוד יותר מעניין, הוספתי לשיחה את אלכסנדר בסנוול, אחראי מוצר ראשי בSocial Point (חברת משחקי מובייל שנרכשה לאחרונה ע"י TakeTwo Interactive) ואת אן קוזניצוב מחברת גיימסטאר סרץ', שמתמחה בהשמת כשרונות בתעשיית הגיימינג.

מה הם התכונות הבולטות שאתם מחפשים במועמדים שלכם?

אלכסנדר: קודם כל, זה לא פשוט למצוא מעצבי משחקים טובים בתעשייה. בשנים האחרונות, העבודה של מעצב המשחקים התפתחה והיא נודדת כיום למחוזות מונחי דאטה. אולי בגלל זה מעצבי משחקים מצוינים שגדלו בתעשייה הפכו להיות אנשי עסקים ולא נשארו בקריאייטיב. לכן מעצבי משחקים טובים אינם נמצאים מתחת לכל סלע וצריך לחפש אותם היטב.

מעצבי המשחקים שאנו מגדירים כ"טובים" הם אנשים שיש להם גישה טובה ואינטואיטיבית למוצר. הם מסוגלים להבין מדוע המשחקים הטובים ביותר בז'אנר עושים את מה שהם עושים. לא רק ברמה העיצובית אלא גם ברמה העסקית. כמובן שאנו מחפשים אנשים בעלי יכולת להמציא משחקים או פיצ'רים שיעבדו טוב מבחינת המערכת המשחקית והנרטיבית.

למשרות הבכירות אנחנו מחפשים אנשים בעלי אמביציה גבוהה, אך גם צניעות והכרה בכך שפיתוח משחקים זה עניין צוותי ודרושה שם אמפתיה גדולה. כלפי הצוות וכלפי השחקנים. לא משנה כמה בכיר אתה, הרעיונות שלך יבחנו ע"י הצוות וע"י השוק, כל הזמן, אז כדאי שתזרום עם זה.

אלעד: מפתחי המשחקים שאנחנו מחפשים לעבוד איתם הם מלאי תשוקה למקצוע. רהוטים, יודעים לבטא את הרעיונות שלהם בשלל דרכים. הם שמים לב לפרטים. אני רוצה לשמוע אותם מדברים בהתלהבות כשהם מדברים על משחקים ואני מחפש לדעת מה הם אהבו ומה לא אהבו בפירוט רב. היכולת לדבר על משחקים היא חלק מהיכולת לעשות אותם.

בתמונה: ציפור מלאת תשוקה למקצוע

יצירת משחקים זה עניין צוותי. כיצד אתם בוחנים את היכולות של המועמדים שלכם?

אלכסנדר: עבורינו מאוד חשוב השילוב בין יכולות עיצוב להבנה של שוק הF2P.(משחקים הניתנים להורדה בחינם ומציעים קניות בתשלום בתוך האפליקציה, ד.א). אז דבר ראשון, אנו נותנים למועמדים לדבר עם כמה שיותר אנשים ממחלקות שונות. לאחר הסבב הזה, אנחנו מבצעים הערכה ליכולות של המועמד באמצעות מבחן כתוב.

אני לא יכול לפרט יותר מדי על המבחן, רק אגיד שבחלקו הראשון המועמד מתבקש לבצע ניתוח ולפרק משחק מוצלח לחלקים המרכיבים אותו ובחלק השני הוא מתבקש לאפיין מערכת משחקית. במידה והמועמד עבר בהצלחה את שני השלבים האלו, אנחנו מטיסים אותו לחברה כדי שנפגש פנים אל פנים. זה צעד הכרחי עבור המועמד, שיוכל לטעום ממה שיש לנו להציע, וכמובן גם עבורנו.

אלעד: התאמה חברתית היא משהו שמאוד חשוב לנו ולכן בשלב באחרון של תהליך ההשמה אנחנו מזמינים את המועמד למשרדים שלנו. כמובן שכדי להגיע למעמד הזה על המועמד להצליח בראיונות הטלפונים שקדמו לו.

כמה חשוב נסיון קודם בתור מעצב/מפיק משחקים?

אלכסנדר: זה תלוי, כיוון שבסופו של דבר אנחנו מעריכים יותר צורת חשיבה מאשר קורות חיים ארוכים ומפונפנים. אבל זה נכון שעבור משרות בכירות יותר זה יתרון גדול אם המועמד עבד על משחק F2P מצליח בעבר. לאו דווקא בגלל השם הנוצץ של המשחק בקורות החיים, אלא כי המועמד או המועמדת הזו חוו את הריגוש ואת העבודה הרבה הכרוכה ביצירה, תמיכה וניהול של משחק כשירות על כל המשתמע מכך.

אלעד: אני מדבר רק על עיצוב משחקים כיוון שזהו הפוקוס שלי. פורטפוליו טוב הוא בהחלט הכרחי. גם אם מדובר במשרת מתלמד או ג'וניור, אני מצ