שישה ספרים שכל מעצב משחק/מוצר צריך לקרוא


דווקא ספרים שאינם בהגדרתם "ספרים על עיצוב משחקים או UX" הם אלו שטומנים בחובם את הרעיונות המעניינים ביותר. הנה השישה שיתנו לכם השראה למשחקים ולמוצרים הבאים שלכם...

1. Thinking fast and slow -Daniel Kahneman.

Thinking Fast and Slow

ספרו פורץ הדרך של חתן פרס הנובל והישראלי לשעבר דניאל כהנמן, מאבות הכלכלה ההתנהגותית. לקרוא את כהנמן זה כמו להציץ לתוך ספרון הוראות ההפעלה של עצמך. בספר זה תלמדו כיצד אנחנו עושים כל מה שניתן כדי להתחמק מלעבוד קשה ולהפעיל את המוח, מדוע אנחנו מפחדים להפסיד יותר מכפי שששים להרוויח, איך זה שאנו תמיד חורגים מההערכות הזמן שהקצבנו לפרוייקט ואיך ניתן להעריך טוב יותר..

מה אפשר ללמוד מזה על עיצוב משחקים ומוצרים דיגיטליים?

משחקים בראש ובראשונה עוסקים בחוויות. ככל שתיטיבו להבין כיצד אנשים חושבים, תייצרו חוויות טובות יותר עבורם. כהנמן נותן לכם את כוחות העל הטלפטיים שתמיד רציתם!

אין לכם זמן לקרוא את הספר?

הנה גרסת האנימציה (9 דקות) ויותר מעניין, הרצאה של שעה מאת כהנמן בכבודו ובעצמו. שמרו לאח״כ.

2. לא רציונלי ולא במקרה - דן אריאלי

Predictably Irrational

כיצד יודעים שחבר שלכם קורא ספר של דן אריאלי? פשוט מאוד, הוא פאקינג יספר לכם על זה. קשה לשמור את הניסויים השנונים, מצחיקים ולפעמים פופוליסטים של אריאלי לעצמכם.

בעזרת כישרון הסטוריטלינג האדיר של אריאלי, הוא מצליח לספק אמיתות קטנות ומפתיעות על טבע האדם ולהנגיש את עולם הכלכלה ההתנהגותית לרבים.

מה אפשר ללמוד מזה על עיצוב משחקים ומוצרים דיגיטיליים?

מעוניינים לדעת מהי הדרך הטובה ביותר לתמחר את האפליקציות שלכם? אילו אפשרויות להציג בפני השחקן או המשתמש שלכם? כיצד להערים על המשתמש לפעול בצורה מסויימת מבלי שיבחין שהתערבתם לו בהחלטה? הכל נמצא אצל אריאלי.

אין לכם זמן לקרוא את הספר?

הנה 19 דקות של פרופסור דן אריאלי מספר על הספר שלו.

ואפילו יש לו משחק קלפים!

3. Influence by Robert Cialdini

Influence, the psychology of persuation

דוקטור רוברט קיאלדיני מפרק את הפסיכולוגיה של ההשפעה לשישה יסודות מרכזיים: נתינה, נדירות, סמכות, עקביות, אהדה והשפעה חברתית. כל עיקרון כזה מפורט עד לזרא בשלל ניסויים, ציטוטים וסיפורים אישיים מחייו של דוקטור קיאלדיני שופע הקסם והכריזמה.

מה אפשר ללמוד מזה על עיצוב משחקים ומוצרים דיגיטיליים?

כל ששת העקרונות של קיאלדיני מיושמים אחד לאחד במשחקים ובמוצרים שאנו משתמשים בהם כל יום. כמה דוגמאות:

  • הקלפים ה״נדירים״ בClash Royale, או ב Fallout Shelter משתמשים בעקרון הנדירות המדומה.