המשחקים הגדולים שחצו את הקווים

שבוע שעבר קיבלתי סוף סוף את משחק הקלפים שתמכתי בו לפני כחצי שנה בקיקסטארטר: Bears Vs. Babies הקופסא של המשחק עטופה בפרווה, גרסת המבוגרים המצורפת מכילה קונדום והקלפים היפהפים של המשחק יוצרים מפלצות מטורפות כמו הארנב בעל שלושת השדיים השעירים במגפיים נהדרים שבניתי.

צורת ההגשה והתמה המשחקית שונים כל כך משאר משחקי הקופסא שנתקלתי בהם. למעשה לא ראיתי שום דבר כזה קודם. ניתן להתווכח על רמת ההומור והגרוטסקיות אך דבר אחד בטוח: הוא מושך אש. וקהל חדש.

הרבה אנשים שקנו את המשחק הזה ואת הקודם (חתולים מתפוצצים) אינם גיימרים. הם מגיעים לעמוד הקיקסטארטר בגלל ההייפ, נגנבים מהעיצוב ואז לוחצים על הכפתור וקונים את משחק הקופסא הראשון שלהם. מספר חודשים אח"כ, כאשר ההודעה המשמחת על דבר חבילה מגיע לדואר, הם יארגנו את ערב המשחקים הראשון שהם אירגנו בחייהם הבוגרים.

זה לא עניין של מה בכך. מעט משחקים בהיסטוריית הגיימינג הצליחו להביא קהל חדש לחלוטין למדיום. קיבצתי כמה משחקים כאלו ברשימה. אולי נוכל ללמוד מהם דבר או שניים.

המשחק: פקמן

הקהל החדש: בנות, 7-15

עד שנחת פקמן בחיינו ושינה את דור הארקייד מהיסוד, כל מה שאפשר היה למצוא באולמות משחקים הם עשרות משחקי יריות וחלל. המשימה של טורו אייטני (Toru Iwatani), מעצב המשחקים של פקמן, הונחתה ישירות מההנהלה. עליך להצליח להכניס ילדות לאולמות ארקייד או לבצע חרקירי. הדבר הראשון שעשה אייטני כדי לעמוד במשימה היא להטיל וטו על כל מה שקשור בחלל, חלליות ויריות. את מקום כל אלו תפס מבוך, אלמנט יוניסקסי. אח"כ, בעודו מתבונן במגש פיצה, פקמן התגשם לנגד עיניו. המשחק הזה למעשה עוסק בהפרעות אכילה. פקמן רץ במבוך, מנסה לאכול כמה שיותר ולהתחמק מהרוחות שרודפות אותו על כך.

השאר היסטוריה: המשחק הפך לאייקון של ומחזיק בשיא גינס של מכונות מותקנות ברחבי העולם. שנה אחרי יציאתו, ב1981, יצא ההמשך - Miss Pacman, המשחק הראשון בהיסטוריה בכיכובה של אישה. טוב, סוג של אישה.

המשחק: GTA

הקהל החדש: בנים 20+

היסטורית, משחקי וידאו שווקו עבור ילדים ולמעשה עד היום זוהי האסוציאציה השלטת בקרב אנשים. אמרתם משחקים, אמרתם ילדים. GTA, המשחק הברוטלי והאלים של Rockstar Games בא לשנות את התפיסה הזו.

נתחיל בשם החברה. Rockstar. איזו חוצפה! כמה הם שונים מSierra Online, Activision ושאר החברות של אותה תקופה שהרגישו יותר כמו תאגידים מאשר חברות שובבות שמייצרות תוכן מגניב. הגישה של רוקסטאר למשחקים היתה בוגרת יותר. "אני מתבייש לספר לחברים שלי שאני משחק במשחקי מחשב" אמר סם האוזר, המפיק של GTA. "מה אני אגיד, שאתמול בלילה נלחמתי נגד בילי הלפרקון במשחק שאני משחק בו? אני רוצה לספק לשחקנים חוויות שהם יוכלו לספר עליהן על בירה עם חברים". וכך הפך GTA למשחק הראשון המיועד לבני עשרה ומעלה.

התובנה הזו, שהמדיום התבגר ויש לספר חוויות לאנשים בוגרים, הפכו לעמוד התווך מאחורי כל המשחקים כל רוקסטאר. זה השתלם להם. המשחק האחרון בסדרה שבר שבעה שיאי גינס של מכירות. העוצמתי מבינהם: המשחק הראשון להגיע למילארד דולר הכנסות. (תוך שלושה ימים).

המשחק: Bejewled.

הקהל החדש: נשים, 20+

בשנת 2001 תעשיית הגיימינג היתה גדולה ומבוססת. כרטיסים גרפיים חדשים אפשרו יכולות מדהימות ובאותה שנה יצאו כותרים שהדהימו את הגיימרים ברוחב היריעה שלהם. מקס פיין