כיצד מוצאים הזדמנויות בתעשיית המשחקים

תעשיית המשחקים היא תעשיית הבידור הרווחית ביותר כיום, עקפה בסיבוב את תעשיית הקולנוע כבר לפני חמש שנים. ובתוך התעשייה, הפלטפורמה הרווחית ביותר היא המובייל, שתכניס 38 מיליארד דולר ב2016.

//כרטיסים אחרונים לקורס עיצוב המשחקים שלנו בדצמבר!//

לכאורה מדובר בחדשות טובות. כיוון שכל מי שברשותו טלפון חכם הוא שחקן פוטנציאלי. השוק עצום בגודלו. אך אלו הם גם חדשות רעות. כיוון שהמון אנשים, חברות גראז׳ וחברות עצומות כאחד, הפנימו את הפוטנציאל והפכו את המובייל לעסק העיקרי שלהן.

אפילו נינטנדו שולחת את השרברב המפורסם בעולם, בפעם הראשונה בהיסטוריה, לרוץ ולקפוץ בפלטפורמה שאינה שייכת לחברת האם.

גם השרברב המפורסם בהיסטוריה מגיע למובייל

אז כיצד מפתחי משחקים צעירים ללא הרבה תקציב יכולים לשחק במשחק של הגדולים?

התשובה הכנה: הם לא. הסיכוי היחיד לכאורה הוא למצוא מגרש שהגדולים טרם הגיעו אליו. בכתבה זו אתן לכם נוסחא להרהר בה כאשר אתם מנסים למצוא את נקודת הפריצה שלכם בתחום המשחקים.

משחק = (פלטפורמה + אינפוט + קונטקסט) + הפצה

הפלטפורמה הינה הסביבה הטכנית בה המשחק יושב. כשמדברים על מובייל, למשל, הכוונה היא בדר״כ לטלפון חכם בעל מסך מגע. אלא אם כן אתם בונים משחקים לשוק האפריקאי, שם זה פחות מובן מאליו.

אינפוט זו הדרך בה שחקן מתקשר עם המשחק. במשחקי מחשב מדובר על מקלדת ועכבר, בטלפון חכם בעזרת מגע, בטלפון טיפש בעזרת מקשים וכן הלאה.

קונטקסט הוא הזמן והמקום בו ישחקו במשחק שלכם, בתוספת ההקשר התרבותי.

הפצה היא הדרך בה שחקנים שומעים על המשחק שלכם.

כל שינוי קטן באחד מארבעת המשתנים האלו יכול להיות הזדמנות אדירה עבורכם.

פלטפורמה

בשנת 2010 יצאה חברת Apple עם מכשיר חדש שנראה כמו אייפון גדול וענה לשם iPad. המכשיר קיבל קיטונות של בוז כשיצא, המלעיזים טענו שמדובר בלפטופ אימפוטנט ואפילו מעצב המשחקים והתיארוטיקן ג׳סי של (Jesse Schell) טען שזה פלופ שאיש לא ירצה.

ההיסטוריה הוכיחה אחרת. האייפד כיכב במכירות חג המולד ולמעשה, מעבר להיותו מושלם למשחקים, הוא נתן גישה לקהל יעד שלא היה לו אפשרות לשחק במשחקים דיגיטליים - ילדים בגיל הרך.

על הנישה הזו בדיוק התיישבה חברת TabTale, (טאבלט = Tab), שהתחילה לייצר תכנים לטאבלטים עבור הגיל הרך ב2011, כאשר מעט מאוד חברות עשו כך. כיום החברה מזוהה כאחת מעשר חברות מהמשחקים הגדולות בעולם במובייל.

טאבטייל: פיצוח נכון של פלטפורמה וקונטסקטס

איך מוצאים פלטפורמות חדשות

ברמת העיקרון כל מכשיר דיגיטלי יכול להוות פלטפורמה למשחקים. הבעיה היא שבהתחלה קשה לזהות זאת. בטאבטייל, לדוגמא, הימרו בשלב מסוים על הפלטפורמה של ווינדוז פון כמשהו שעשוי להתרומם. זה לא קרה.

ישנן פלטפורמות נוספות. צריך רק להתסכל. שעונים חכמים, למשל, זו קטגוריה שעשויה להתרומם בהינתן המשחק הנכון. שוק הצעצועים החכמים מהווים פלטפרומה יחסית בתולית, על אף שרף הכניסה גבוה ביחס לפלטפורמות דיגיטליות. ויש את עולם הVR/AR.

VR/AR

הפלטפורמה החדשה הכי מדוברת בשלוש השנים האחרונות היא הVR/AR. החוייה העוצמתית המקיפה את השחקן ב360 מעלות כאשר הוא לובש את הקסדה הלא נוחה בעליל מדהימה וסוחפת. הבעיה היא שהתחום עדיין לא עומד בציפיות הגדולות התלויות בו, ממספר סיבות:

  • המכשירים יקרים מדי

  • אין מספיק משחקים

  • צריך חומרה יקרה כדי להפעיל את הVR

  • בעיית אינפוט קשה

כדי להשתלב בתחום הVR, יש לשנות את אחד מהמשתנים הנוספים בנוסחה שלנו. לדוגמא, את האינפוט.

אדוני, יש לך בעיה חמורה באינפוט</