שש הזדמנויות למפתחי משחקים ב2017, רק אחת מהן באפפסטור.

האם בשנת 2017 מפתחי משחקים עצמאיים יכולים למצוא הזדמנויות עסקיות בעולם המשחקים? התשובה היא כן, אבל יכול מאוד להיות שלא איפה שאתם מחפשים.

כמעט כל מפתחי המשחקים שאני מכיר עובדים על משחק למובייל. מסיבות ברורות.

  1. מדובר בפלטפורמת המשחקים הגדולה ביותר בעולם. בשנת 2016 הפלטורמה תניב כ38 מילארד דולר, עוקפת את הPC בסיבוב (33 מילארד דולר).

  2. עלות הפקת משחק עשויה להיות נמוכה מאוד.

  3. אין עלויות אחסון ולכאורה אין עלויות הפצה.

הבעיה היא שכולם הבינו את זה. חברת ענק כמו נינטנדו, דיסני, וגם עופר, הבן של השכן מלמטה. הוא בן 12, מתכנת ביוניטי מגיל שש, עושה גרפיקה, מעצב שלבים ויש לו המון זמן פנוי.

במילים אחרות, האפפסטורז רוויים במשחקים והמשחק שלכם הוא רק אחד מאלף משחקים שעלו באותו היום.

ואף על פי כן אני חושב שפיתוח משחקים זה המקצוע הכי טוב שיש עבור אנשי קריאייטיב. לעזאזל, אני אפילו מלמד את זה. מדוע? כי יש המון הזדמנויות לחדש, להמציא ולהרוויח. רק צריך לחפש במקומות פחות עמוסים. הנה שישה רעיונות עבורכם.

1. משחקי שולחן

אולי שמתם לב, אולי לא, אבל משחקי שולחן עושים קאמבק. בעצם קאמבק זו לא המילה הנכונה. יותר כמו רנסאנס. שוק משחקי השולחן אשר באופן מסורתי היה מוגדר עבור ילדים בלבד התבגר והפך לתעשיית בידור ברת קיימא עבור מבוגרים שמעוניינים לתבל את המפגשים שלהם בתוכן.

נקודת המפנה היה Exploding Kittens. משחק הקלפים שיצא לגייס בקיקסטארטר עשרת אלפים דולר וחזר עם קרוב לתשעה מליון. מה אתם יודעים, מסתבר שאפשר לעשות אקזיט עם משחק קלפים. כמו סם מעבר, קבוצות של חברים שנחשפו לkittens החלו לזלוג עד מהרה למשחקים אחרים. כאן המשחק שלכם נכנס לתמונה.

2. משחקים פיזיים (אסקייפ רומז)

אולי טרנד משחקי השולחן פסח מעל לראשכם, אבל אני די משוכנע שלא הצלחתם להתחמק מטירוף האסקייפ רומז. סה"כ קונספט די מגניב - מספר חברים (עובדי הייטק) נפגשים בדירה שלפני עשר שנים שימשה לתענוגות אחרים, ומנסים לצאת ממנה תוך כדי פתירת חידות ובזמן קצוב. וזה נהיה להיט.

אולי מדובר בשיגעון חולף. אבל מה שבטוח, אנשים מחפשים חוויות. חוויות שמשחקים יכולים לייצר. ורק התחלנו לגרד את התחום הזה. חדרי בריחה משוכללים יותר, משחקי מציאות אלטרנטיבית מבוססת מיקום בעיר, משחקים למוזיאונים ולסיורים, חופשת מתח בסגנון אגאתה כריסטי. כל כך הרבה הזדמנויות במשחקים פיזיים שאני קצת מצטער שאני מכלה את זמני בלכתוב לכם על זה ולא בלתכנן את המשחק הפיזי הבא שלי.

3. משחקים רציניים/חברתיים

בשנת 2007, מעצב משחקים בשם אסי בורק שחרר את המשחק שעבד עליו בתור סטודנט - Peacemaker. השחקן מגלם את ראש הממשלה הישראלי/פלסטיני ומטרתו להשכין שלום עם האויב חרף האוייבים מהבית. המשחק אמנם לא הביא שלום, אבל הספיק כדי להפוך את אסי לאיש בעל אשרת עבודה אמריקאית נכספת ולימים לנשיא של Games for Change, עמותה שמטרתה להביא לשינוי חברתי בעזרת משחקים.

גם עולם התוכן הזה הוא רק בתחילת דרכו. למשחקים יש את הכוח לגרום לשינוי בהרגלים ובתפיסה אצל בני אדם. תכנים כאלו עשויים להיות רלוונטים לעמותות, תאגידים, אוניברסיטאות וממשלות כך שלמשחקים יש גם פוטנציאל רווח גדול.

4. משחקים בחינוך

עקרונות המשחק מעודדים חשיבה יצירתית, פתרון בעיות והצלחות תוך כדי ניסוי וכישלון. במערכת החינוך לעומת זאת מעודדים בדיוק את ההפך. זו אחת הסיבות שתחום המשחקים בחינוך לוהט. בארה"ב כל בית ספר שני משתמש בClassDojo, אפליקציית משחוק המאפשרת לתלמידים לבחור דמות ולעצב אותה, ולמורים לתת צ'ופרים מיוחדים לדמות ולתלמיד על סמך הביצועים בכיתה.