מאוד קשה להיות רווחי בעולם משחקי החינוך. ובכל זאת חנוך פיבן מימן קולג' לבן שלו ככה.

על יוקר הפיתוח, העבודה מול השוק הבינלאומי, ההצלחות המפתיעות ואפילו הצעת עבודה מעניינת. ראיון עם אייל דסאו צפריר, ממקימי iMagine Machine.

ספר לי עלייך ועל החברה.

אנחנו עושים גיים-אדיוקיישן. משחקים שיש בהם חינוך. אנחנו מלמדים ילדים כבר בגילאים מאוד צעירים מושגים במתמטיקה וגיאומטריה. אנחנו מפרקים חרדה ממתמטיקה מהילדים בעזרת המשחקים שלנו.

התחלנו לעבוד ב2009, אני והשותף שלי. עד היום אנחנו שניים, לא מצאנו צורך להעסיק עובדים נוספים. אנחנו מעסיקים פרילאנסרים פר פרוייקט.

עשינו הרבה טעויות בהתחלה, לא היה אף אחד שידע לעבוד כאן בארץ. שום דבר שקשור למשחקים בכל אופן. עם זאת, הפרוייקט הראשי והכי טוב שלנו יצא בתקופה הזו, Faces iMake. עם חנוך פיבן. האפליקציה הזו עדיין מקבלת פרסים על חדשנות בשנת 2016.

Faces iMake

Faces iMake ואפלקציות נוספות שלכן הם בתשלום, בעולם של משחקים חינמיים.

איך זה עובד עבורכם?

דווקא בקטגוריות החינוך רוב המשחקים בתשלום, אלא אם אתה מפלצת כמו ABC mouse, אז התכנים בחינם כי הם בונים מותג. עדיין יש להבין שבעולם החינוך קשה מאוד להיות רווחי. אין פרסומות. אם אתה הולך לבתי ספר אז גם אין מנויים כי יש גבול לכמות התכנים שאתה יכול להוציא. למרות כל זאת חנוך פיבן הצליח לממן קולג׳ לבן שלו מרווחי האפליקציה.

"תחום האד-טק לא קיים בכלל בארץ. לא בתור עסק בר-קיימא בכל אופן."

איך אתם משווקים את האפליקציות שלכם?

אנחנו עושים את הPR בעצמנו. עוד לא פגשנו חברה שיודעת לעשות את זה יותר טוב מאיתנו. הרי אי אפשר לדבר עם קהל היעד. אין דבר כזה. עם מי תדבר? עם ילד בן שבע שמשחק במשחק שלך?

אז אנחנו פונים למורים ישירות. דרך הטוויטר. נגיד בגרסת הבטא של Land of Venn (משחק Tower defence ללימוד צורות גיאומטריות), היו לנו 1500 מורים ברחבי העולם שפנינו אליהם ישירות דרך חשבונות הטוויטר שלהם.

צריך לדעת לחפש בטוויטר. אחד השותפים שלי פה בארץ הוא מורה למתמטיקה. כשדיברנו איתו על טוויטר הוא אמר לי מה זה השטויות האלו, למה צריך? אז בעולם צריך. ואנחנו פונים בעיקר לשוק הבינלאומי.

איזה הבדלים אתה מזהה בין השוק הישראלי לעולמי?

מה שמעניין זה דווקא הגישות השונות של השחקנים בשווקים השונים.

לדוגמא, במשחק החדש שלנו Numeric Storms, אנחנו מלמדים ילדים פעולות של חיבור מספרים תוך כדי משחק Tower defense (משחק לא קל בכלל, אגב - ד.א). הילדים הישראלים לא מחכים ומפוצצים מיד כל דמות שמגיעה. לא מעניין אותם בכלל. האמריקאים לעומתם, עושים כל מה שאומרים להם. אמרו להשיג שלוש נקודות, הם מחכים להשיג שלוש נקודות.

באופן יותר כללי אומר שתחום האד-טק לא קיים בכלל בארץ. לא בתור עסק בר-קיימא בכל אופן.

"בהתחלה עבדתי עם מעצבים ותוכניתנים בארץ - היום אני לא עושה את זה יותר."

דווקא התבשרנו לא מזמן שמטיפיק (חברת אד-טק שיושבת בר״ג) השלימה עכשיו סיבוב נוסף של 45 מיליון דולר.

מטיפיק, עם כל הכבוד, זה לא בארץ. ההשקעה שלהם הגיעה מחו״ל. עשו לזה תרגום לעברית. הם בכלל לא חברת משחקים. זה חינוך. פרופר. אני יודע ששמעון שוקן חושב אחרת, כמו שהוא עשה הרצאה בTed וקרא ״מספיק עם הציונים!״... כל אפליקציה שלו מלאה בציונים. מטיפיק אולי עושים שינוי אצל ילדים שלא נחשפו למשחקים בצורה אחרת. זה לא מה שאני רוצה לעשות. אנחנו קודם כל באים מעולם המשחקים.

על איזה