איזה קטע, תמיד חשבתם שתלת-מימד לא בשבילכם. תנו לי לשכנע אתכם שאתם טועים.

עודכן ב: 28 מאי 2020מ-ה-פ-כ-ה.

אחד הרגעים המכוננים בעולם הגרפיקה הממוחשבת התרחש לפני שנה וחצי כשבלנדר, אז תוכנה יחסית אנונימית לתלת-מימד, שחררה את גרסא מספר 2.8 שלה.


מדוע רגע מכונן?

קודם כל, אני אוהב את המילה הזאת. מכונן. היא מתגלגלת כ"כ יפה על הלשון.

אבל חוץ מהאהבה האישית שלי למילים מסוימות בשפה העברית, ישנם מספר דברים אבסולוטיים שהתרחשו בקיץ ההוא, עת הגרסא ההיא שוחררה לעולם.


  1. בלנדר היא תוכנה חינמית. היתה, ותמיד תהיה. זאת אומרת שפעם הראשונה בהיסטוריה אין צורך לשלם סכומי עתק לתוכנות כמו מקס ומאיה עבור רשיון ואפשר להתחיל לעבוד ולהשתמש בה ללא עכבות. כאמור אין זה דבר חדש עבור בלנדר, אך גרסא 2.8 הביאה דברים נוספים כגון..

  2. קלות שימוש. מי שמכיר קצת מאיה ומקס, וניסה להשתמש בבלנדר, הלך לאיבוד בתוכנה. הסיבה - הם פשוט עשו דברים מחוץ לנורמה. בעולם התוכנה זה פחות מומלץ. (קליק ימני כדי לבחור דברים? מה נסגר??) גרסא 2.8 אימצה נורמות שימוש קיימות והפכה את התוכנה לקלה בהרבה לשימוש.

  3. רינדור בזמן אמת. בלנדר מציגה מנוע רנדור חדש שמאפשר לכם לראות את הסצנה שאתם עובדים עליה כפי שתראה בתוצר הסופי, ללא צורך לחכות שעות עד שיסתיים רנדור. חוסך המון זמן והופך את העבודה לכיפית ומדויקת יותר.

  4. פיצ'רים למשתמשים כבדים. יותר ויותר אולפנים לתלת נכנסים לבלדר, ואילו זקוקים לפיצ'רים מסויימים שלא היו קיימים עד גרסא 2.8. מדובר על יישומים כגון סידור תיקיות טוב יותר, יכולת לשנות מספר אובייקטים במקביל ודברים נוספים שלא אכנס אליהם כאן, אך שינויים אלו הספיקו כדי שחברות המשחקים Epic וUbisoft יכנסו כמשקיעים בפרוייקט הזה שנקרא בלנדר.

  5. כתוכנת קוד פתוח בלנדר ממשיכה להתעדכן כל הזמן. הדוגמא הטובה ביותר לזה היא התמיכה של בלנדר בדו-מימד, גם החל מגרסא 2.8. בבלנדר היה כלי של עפרון שניתן היה לצייר בעזרתו, אך לא היה לו ממש שימוש הפקתי. ברם, הקהילה התאהבה, פיתחה אותו במסגרת העבודה על הקוד הפתוח, וכעת יצירת סרטים בדו-מימד הם חלק אינטגרלי מבלנדר.

אבל איך כל זה קשור אליך?

עד לא מזמן, אם הייתם זקוקים למודל תלת-מימדי, הייתם מתקשרים לתלתיסט שיעשה את העבודה.

כיום, בעקבות ההנגשה של התחום, הרבה יותר אנשים לומדים לעבוד בתלת, ואנחנו רואים את השימושים במקומות רבים ומגוונים.כרזותכרזות, באנרים, פרסומות. למה לא להוציא קצת את העיניים של המשתמשים שלכם?


אתריםקודם כל, ישנה האופציה לשלב תלת מימד בתוך עיצוב קיים.

אלטרנטיבה מצוינת לעוד-אתר-שנראה-כמו-אפל., בריזה מרעננת בעולם הFlat Design.

בנוסף, יש את עולם האתרים האינטרקאטיביים. עדיין לא ברור כיצד הדבר עובד בטלפונים, אבל אני מאמין שהעניין יפתר בקרוב.


הנה דוגמא מגניבה ממש


טכנולוגיות מתפתחות - AR, VR